یادداشتی بر فیلم “دِرِساژ” ساخته پویا بادکوبه به بهانه اکران عمومی

🔘 یادداشتی بر فیلم “دِرِساژ” ساخته پویا بادکوبه به بهانه اکران عمومی

“تنهایی یک دونده استقامت”

✅دِرِساژ فیلم نسبتا خوش ساختی است که پیش تر نمونه های مشابه این فیلم(از لحاظ محتوا و داستان) را دیده ایم.یکی از نمونه های مشابه،فیلم “سیزده” به کارگردانی هومن سیدی است البته با یک تفاوت مهم.
در فیلم سیزده،بازی ها فرمیک و جالب هستند اما این فیلم به شدت قصه گو و شخصیت محور است و با وجود شخصیت محور بودن،داستان ریتم خود را از دست نمی دهد و دچار سکته نمی شود.
کاملا مشخص است که فیلمنامه دِرِساژ” با دقت و وسواس نوشته شده است و فیلمساز و فیلمنامه نویس شناخت درستی از شخصیت ها و موقعیت های آنها داشته اند.
شخصیت گُلسا(با بازی نگار مقدم) بی تردید بهترین شخصیت فیلم است و با ارائه یک بازی درونگرا توجه مخاطب را به خود جلب می کند.
گُلسا مثل بسیاری از نوجوانان هم سن و سالش یاغی و سرکش است که در ادامه تبدیل به یک ضد قهرمان می شود.همین ضد قهرمان در مواجهه با اسب مورد علاقه اش(الوند)بسیار مهربان و دوست داشتنی به نظر می آید و در واقع می توان گفت که گُلسا دو شخصیت دارد؛
یک دکتر جکیل و یک مستر هاید.
همین تضاد شخصیتی عامل پیشرفت داستان است و تصمیم گُلسا در سکانس نهایی فیلم را باورپذیر کرده است.
طبقه اجتماعی که نقش کلیدی و محوری در اکثر فیلم های ایرانی معاصر را دارد در این فیلم در پیش زمینه قرار دارد،نه تنها خانواده گُلسا نسبت به خانواده دوستانش در طبقه اجتماعی پایین تری قرار دارند بلکه در فیلم آدمهایی از طبقه فرودست جامعه به نمایش گذاشته می شود.
دوربین بر بی قراری درونی گُلسا چه مواقعی که در خانه است و چه صحنه های دویدن او در طول خیابان تاکید دارد.گُلسا ناچار است مثل یک دونده استقامت مسیر پرفراز و نشیب دوران نوجوانی اش را بدود آن هم به تنهایی.
پویا بادکوبه در اولین اثر بلند سینمایی اش با جسارت و شهامت به سراغ عمیق ترین لایه های دنیای پرتنش و خشن نوجوانان امروزی رفته است و سعی کرده است تصویر درستی از این دنیای رمز آلود ترسیم کند.
در واقع آنچه که برای او بسیار مهم بوده است پرداختن به سرگشتگی اخلاقی نسل جوان امروزی است که تکلیفش با خودش و زندگی روشن نیست!

☆☆پی نوشت:دِرِساژ رشته ای در سوارکاری است که در آن سوارکار با اسب خود بیشتر حرکات نمایشی و زیبا انجام می دهد.

▪مصطفی تجلی

****

🎬 پایگاه چندرسانه‌ای هفت سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *