یادداشتی بر فیلم “سال دوم دانشکده من” ساخته رسول صدرعاملی به بهانه اکران در جشنواره فجر

🎬یادداشتی بر فیلم “سال دوم دانشکده من” ساخته رسول صدرعاملی به بهانه اکران در جشنواره فجر

“از جنس رفاقت و خیانت”

✅رسول صدرعاملی درجدیدترین فیلمش به سراغ یک سوژه اجتماعی در میان نسل جوان امروزی رفته است و باخلق موقعیت هایی متضاد یک روایت سرراست را بازگو می کند.
مهتاب و آوا دانشجویان سال دوم دانشکده هستند که قصد سفری دانشجویی به اتفاق همکلاسی هایشان به شهر اصفهان را دارند.
آوا عاشق پسری به نام علی است،به شدت عصبی و پرخاشگر است که قرص افسردگی مصرف می کند و در عین حال از خانواده ای پولدار اما مهتاب دختری آرام،صبور و شاد است و از خانواده ای نسبتا فقیر که قصد دارد با منصور پسرعمه اش ازدواج کند.
طی سفر به اصفهان اتفاقات ناگواری می افتد که بستر روایت بر اساس همین اتفاقات شکل گرفته است.
رسول صدرعاملی با فیلمنامه ای شخصیت محور سعی کرده از نگاهی اجتماعی به نگاهی انسانی برسد که تا حدودی در این زمینه موفق بوده است.
رفاقت و خیانت درونمایه های اصلی این فیلم هستند و فیلمساز سعی کرده است عنصر خیانت در فیلمش پررنگ جلوه کند آن هم به دلیل اینکه خیانت گریبانگیر بیشتر رابطه های امروزی می شود خواه این رابطه بین دو همجنس باشد خواه دو جنس مخالف.
رابطه ای عاطفی و عاشقانه بین علی و مهتاب شکل می گیرد و مهتاب از این بابت حتی دچار عذاب وجدان نمی شود و خود را سرزنش نمی کند و برعکس به خود حق می دهد که علی را دوست داشته باشد!
تمامی شخصیت های این فیلم در جامعه ی امروزی مابه ازا دارند و کارگردان با درک درستی از روابط سطحی و سست بین دوجنس مخالف فضای باورپذیری را ترسیم کرده است.
صدرعاملی دنیای دختران و دلمشغولی های آنان را به خوبی می شناسد و با سه گانه “من ترانه پانزده سال دارم”، “دختری با کفش های کتانی” و” دیشب باباتو دیدم آیدا” با دقت و ظرافت این دنیای پراز رمزو راز دخترانه را به تصویر کشید و حالا او دوباره با نگاه موشکافانه ای به دنیای دختران نگریسته و روابط آنها را در در مواجهه با همجنسان خود و جنس مخالف که بسیار چالش برانگیز است بررسی کرده است.

▪مصطفی تجلی

🎬 پایگاه چندرسانه‌ای هفت سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *