یادداشتی بر فیلم “شبی که ماه کامل شد” ساخته نرگس آبیار به بهانه اکران در جشنواره فجر

🎬یادداشتی بر فیلم “شبی که ماه کامل شد” ساخته نرگس آبیار به بهانه اکران در جشنواره فجر

“ساعات ناامیدی”

✅نرگس آبیار به عنوان یک فیلمساز زن در سینمای ایران خیلی زود جایگاه خود را تثبیت کرد و تمامی اهالی سینما مشتاق دیدن فیلمهایی هستند که او می سازد.
نَفَس آخرین کار نرگس آبیار قبل از شبی که ماه کامل شد فیلم چندان بدی نبود اما فیلم جدید خانم فیلمساز چنگی به دل نمی زند.
در تاریخ سینما فیلم هایی هستند که تاریخ مصرف ندارند و هزاران بار می توان آنها را تماشا کرد و از تماشای آنها لذت برد.
تعدادی از فیلم ها هم در برهه زمانی مناسب ساخته شده اند و بازتاب شرایط جامعه در همان دوره زمانی هستند.
شبی که ماه کامل شد هیچ کدام از این شرایط را ندارد و قطعا پس از تماشای آن دیگر هیچ رغبتی نخواهید داشت که دوباره این فیلم را تماشا کنید.
این فیلم روایتگر جنایت هایی است که گروه جندالله و عبدالمالک ریگی انجام دادند که در بستر داستانِ فیلم،زندگی عبدالحمید ریگی(برادر عبدالمالک) و همسرش به تصویر کشیده شده است.
واقعا ضرورت ساختن فیلمی درباره عبدالمالک ریگی با توجه به شرایط فعلی جامعه ما چیست؟!!!
نکته بعدی اینکه نرگس آبیار چرا در این فیلم تاکید زیادی برای نشان دادن خشونت ها و جنایات گروه جندالله را دارد؟!(به خاطر بیاورید جنایت تاسوکی را که چطور وحشیانه تعداد انسان بی گناه توسط این گروه کشته شدند.)
کارگردان نتوانسته از جغرافیای بلوچستان و پاکستان بهره کافی ببرد و صرفا با توجه به موضوع فیلم از لوکیشن های مورد نیاز در بلوچستان و پاکستان استفاده کرده است.
ریتم فیلم با ورود فائزه(الناز شاکر دوست) به کویته پاکستان افت می کند و حتی صحنه های تعقیب و گریز هم کمک چندانی به تغییر ضرباهنگ فیلم نمی کند.
از معدود نقاط قوت فیلم بازی هوتن شکیبا در نقش عبدالحمید ریگی است که بازی منطقی و معقولی است و با سایر نقش هایی که هوتن شکیبا بازی کرده است،بسیار تفاوت دارد.(به خاطر بیاورید سریال لیسانسه ها و بازی هوتن شکیبا را که بسیار ضعیف بود.)
آنچه که می تواند تا حدودی ضعف های این فیلم را بپوشاند تدوین مجدد آن است و حذف و کوتاه کردن برخی از سکانس های زائد فیلم تا حداقل تماشاگر هنگام تماشای آن کمتر خسته بشود و حوصله اش سرنرود.

▪مصطفی تجلی

🎬 پایگاه چندرسانه‌ای هفت سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *