«مردی برای تمام فصول» / برای نوید محمد زاده به بهانه سی و سومین بهار زندگیش

🎬برای نوید محمد زاده به بهانه سی و سومین بهار زندگیش

” مردی برای تمام فصول”

✅نیما یوشیج شاعر بزرگ ایرانی در جشن تولد یک سالگی فرزندش نوشت:”پسرم!یک بهار،یک تابستان،یک پاییز و یک زمستان را دیدی،از این پس همه چیز جهان تکراریست،همه چیز جز مهربانی.
…و بهار چقدر مهربان بود که در فروردین دلربایش،نوید محمدزاده را به ما هدیه داد.
نوید محمدزاده کوهی از استعداد و توانایی است و اگر چه مدت زمان زیادی نیست که وارد سینما شده است،اسمش را به عنوان یک بازیگر بااستعداد و درجه یک به ثبت رسانده است و کارگردانانی که او در فیلم هایشان بازی کرده است، همگی به قدرت بازیگری نوید محمدزاده اعتراف کرده اند.
در تاریخ سینمای جهان معدود بازیگرانی هستند که قدرت بازی با چشمانشان
زبانزد خاص و عام است که از آن جمله آل پاچینوی بزرگ است.نوید محمدزاده با چشمانش سخن می گوید و تمام لایه های روانی شخصیتی هایی را که بازی می کند با چشمانش به مخاطبان منتقل می کند.
او را باید همردیف بازیگران بزرگی چون سید شهاب الدین حسینی،فرهاد اصلانی،پرویز پرستویی و…دانست.
نوید محمدزاده از تئاتر وارد سینما شد و با توجه به مدیوم متفاوت تئاتر و سینما،او با استعداد و هوش سرشارش تفاوت های این دو را به خوبی درک کرده و در اکثر آثار سینمایی که در آنها به ایفای نقش پرداخته است،بازیهای ماندگاری از خود به جای گذاشته است.
کاراکتر نوید در فیلم عصبانی نیستم اولین بازی جدی نوید محمدزاده در سینما است و او قبل از بازی در این فیلم،در فیلم های “در میان ابرها” و “لرزاننده چربی” به ایفای نقش پرداخته بود.
شخصیت نوید در فیلم عصبانی نیستم یک شخصیت چند لایه درونگراست که نوید محمدزاده با درک درستی که از این شخصیت داشته،بازی فوق العاده ای در این فیلم از خود به یادگار گذاشته است.
شاه نقش نوید محمدزاده را باید کاراکتر محسن در فیلم ابد و یک روز ساخته سعید روستایی دانست که هرچند او در این فیلم نقش مکمل بود اما چنان درخشان بود که تحسین همگان را برانگیخت.محسن یک معتادِ موادفروش است که علیرغم شرایط بسیار بدی که دارد،بسیار احساساتی و مهربان است و برای خوشبختی خانواده اش هر کاری می کند.نوید محمدزاده در این فیلم با درک درستی که از کلیت فیلمنامه داشته است،مرز میان یک مرد معتاد و عصبی را به خوبی حفظ کرده است.او به شایستگی برای این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از جشنواره فجر گرفت.
بازی نوید محمدزاده در نقش مسعود در فیلم خفگی ساخته فریدون جیرانی این نکته را اثبات کرد که او توانایی بازی در نقش های متفاوت را دارد و با توجه به فضای عجیب فیلم خفگی،مسعود یک شخصیت روانپریش است که در ظاهر هیچ نشانی از روانپریش بودن ندارد اما رفتارها و اعمال مسعود به خوبی نشان میدهد که او یک روانپریش است و نکته جالب این است که نوید محمدزاده ویژگی های شخصیتی مسعود را بسیار زیرپوستی بروز داده است.
شخصیت موسی در فیلم بدون تاریخ و بدون امضا هم جز بازیهای خوب و تاثیرگذار نوید محمد زاده است که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از جشنواره فیلم فجر را نصیبش کرد.
شخصیت شاهین در فیلم مغزهای کوچک زنگ زده ساخته هومن سیدی را هم باید جز نقش آفرینی های بسیار درخشان نوید محمدزاده دانست.
متری شیش و نیم ساخته سعید روستایی جدیدترین فیلم نوید محمد زاده است که به تازگی رنگ پرده را به خود دیده است.او در این فیلم ایفاگر نقش ناصر خاکزاد یک قاچاقچی مواد مخدر است که متفاوت با سایر نقش های او است و ناصر در این فیلم نماد یک انسان بی رحم است که با توجه به شرایط نامطلوب زندگی خانوادگی در دوران کودکی،اکنون که به پول و ثروت رسیده است در پی انتقام از جامعه و سیستمی است که باعث و بانی به وجود آمدن ناصر خاکزادها هستند و چنین شخصیت هایی در نهایت باعث نابودی همین سیستم می شوند.(توصیه می کنم این فیلم را حتما تماشا بفرمایید.)
لانتوری،خشم و هیاهو،ناهید و سرخپوست(این فیلم هنوز اکران عمومی نشده است)دیگر آثاری هستند که نوید محمدزاده در آنها بازی کرده است.
مهمترین نکته ای که نوید محمدزاده باید به آن توجه داشته باشد این است که در انتخاب نقش هایش دقت و وسواس کافی به خرج دهد تا به ورطه تکرار و سقوط نیفتند.
او بازیگری است با جوایز متعدد داخلی و خارجی و یادمان باشد که افرادی همچون شهره آغداشلو و بهروز وثوقی لب به تحسین نوید محمدزاده گشودند و همین امر کار او را در ادامه راه مشکل تر می سازد.
به قول نیما یوشیج،در این دنیا همه چیز جز مهربانی تکراریست پس نوید عزیز قدر خودت و مهربانی خودت را خیلی بدان.

▪مصطفی تجلی

🎬 پایگاه چندرسانه ای هفت سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *