یادداشتی بر فیلم “بمب؛یک عاشقانه” ساخته پیمان معادی به بهانه اکران عمومی

یادداشتی بر فیلم “بمب؛یک عاشقانه” ساخته پیمان معادی به بهانه اکران عمومی

“یک عاشقانه آرام”

✅جنگ خانمان سوز است و در عین حال آدم ساز.سالها پیش که برای اولین بار فیلم “بهترین سالهای زندگی ما” ساخته ویلیام وایلر را دیدم به شدت تحت تاثیر این فیلم قرار گرفتم.فیلمی بسیار خوش ساخت که به تاثیرات جنگ و پس از جنگ در زندگی آدمها می پردازد حتی بدون داشتن یک سکانس جنگی و روابط عاشقانه بین شخصیت های این فیلم بی نظیر است.(توصیه می کنم حتما این شاهکار ویلیام وایلر را تماشا بفرمایید.)
جدیدترین فیلم پیمان معادی یک فیلم عاشقانه جذاب است که روایت فیلم مربوط به دهه ۶۰ و سالهای ملتهب و متاثر از جنگ است.(این فیلم را باید یک ملودرام عاشقانه دانست.)
فضا سازی خوب از نقاط قوت فیلم محسوب می شود و دهه شصتی ها قطعا پس از تماشای این فیلم دچار حس نوستالژیک می شوند و دو چندان این فیلم را دوست خواهند داشت.
بیشتر شخصیت های فیلم را دوست داشتم از شخصیت ایرج(پیمان معادی)گرفته تا شخصیت مدیر مدرسه(با بازی درخشان سیامک انصاری).
رابطه سرد بین ایرج و میترا(لیلا حاتمی) به عنوان یک زوج بسیار خوب از کار در آمده است که این رابطه سرد در اثر فعل و انفعالاتی در طول داستان دستخوش تغییرات می شود و در واقع تبدیل به یک رابطه عاشقانه می شود.
شخصیت دانش آموز(سعید) در این فیلم هم به نوعی تداعی کننده دوران کودکی ایرج است و در واقع سعید از وقتی سمانه(دختر همسایه شان) را در زیرزمین منزلشان می بیند دلباخته او می شود که به این موضوع در نیمه دوم فیلم به خوبی پرداخته شده است.
نوع روایت داستان هم به گونه ای است که با اکثر شخصیت های این فیلم می توان همزاد پنداری کرد و دلیلش هم میزانسن های هوشمندانه و دیالوگ نویسی روان است.در واقع پیمان معادی با دیدگاهی شاعرانه داستانی عاشقانه را به تصویر کشیده است.
فیلم نگاهی دقیق و درست به وضعیت مدارس و دانش آموزان دهه ۶۰ هم دارد و فیلمساز سعی کرده است از دیدگاهی اجتماعی تقابل نسل ها در آن سالها را بیان کند.
موسیقی فیلم هم جز نقاط قوت فیلم است که به خوبی با تاروپود فیلم در هم آمیخته و بسیار تاثیرگذار است.
“بمب؛یک عاشقانه” فیلمی نوستالژیک است پر از امید و زندگی که قطعا در اکران عمومی می ترکاند!

▪مصطفی تجلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *