علیمردانی: همه اهالی سینما باید از جشنواره فیلم فجر حمایت کنند

🔵علیمردانی: همه اهالی سینما باید از جشنواره فیلم فجر حمایت کنند

🔻هاتف علیمردانی کارگردان سینما همزمان با فعالیت هیأت انتخاب سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: هیأت انتخاب همه جشنواره ها باید متشکل از افراد بی طرف، کارآمد و کارشناس باشد و آن ها باید بر اساس قاعده ها و استانداردهای روز دنیا و سیاست های جشنواره مبادرت به انتخاب آثار کنند.

🔻کارگردان فیلم های سینمایی «مردن به وقت شهریور» و «کوچه بی نام» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: من زمانی که لیست اعضای هیأت انتخاب این دوره از جشنواره فیلم فجر را دیدم به طور کلی به نظرم لیست نسبتاً قابل قبولی آمد اما آنچه بسیار مهم است و می تواند در انتخاب ها و داوری ها اثر مستقیم بگذارد و جشنواره فیلم فجر طی ۳۶ سال برگزاری اش همواره از آن آسیب دیده تغییر مکرر دبیران است.

🔻او ادامه داد: تغییر مکرر دبیران بزرگترین ضربه ها را به جشنواره فیلم فجر زده است؛ زمانی که یک دبیر تغییر می کند همه سیاست هایش از بین می رود و به قول معروف روز از نو و روزی از نو می شود!؛ ما در هیچ یک از جشنواره های مطرح و معتبر سینمایی در دنیا شاهد تغییر مکرر دبیران نیستیم و همه دبیران همواره سال های متمادی وظیفه هدایت و اداره جشنواره ها را بر عهده داشته اند؛ این بسیار بد است که تا یک دبیر می آید جایش را پیدا کند ما او را پس می زنیم و به یک شخص اطمینان نمی کنیم!

🔻علیمردانی تأکید کرد: اگر به یک فرد که مورد تأیید قاطبه سینماگران باشد اطمینان کنیم و برای چندین سال متوالی وی را به عنوان دبیر جشنواره منصوب کنیم قطعاً اتفاقات شایسته تری در جشنواره رخ خواهد داد؛ جشنواره به استاندارد خواهد رسید و این اتفاق باعث می شود تا هیأت های انتخاب و داوری هم بتوانند بر اساس سیاست های با ثبات دبیر مبادرت به انتخاب آثار شایسته تری برای حضور در جشنواره نمایند.

🔻کارگردان فیلم های سینمایی «کلمبوس» و «راز دشت تاران» در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اینکه اعمال سلیقه هیأت های انتخاب و داوری بارها باعث گم شدن فیلم های خوب شده است اظهار داشت: بنده خودم سینماگری هستم که بارها در جشنواره فیلم فجر حضور داشته ام اما یکی از بهترین فیلم هایم به دلیل اعمال سلیقه و یا سیاست هیأت انتخاب از جشنواره کنار گذاشته شد؛ فیلمی که به اذعان بسیاری از اهالی سینما و همکارانم اگر در جشنواره حضور پیدا می کرد می توانست حرف های بسیار جدی برای گفتن داشته باشد و بخش عمده ای از جوایز را نصیب خود کند.

🔻او افزود: اما بنده نوعی از آنجا که قاعده بازی در جشنواره را بلد بودم به اعمال سلیقه هیأت انتخاب اعتراضی نکردم چرا که متوجه این اصل بودم که هر فردی سلیقه و دیدگاهی دارد و قطعاً فیلم من با سلیقه اعضای هیأت انتخاب همخوانی نداشته است. ما این را باید بدانیم که تغییر مکرر افراد از دبیر گرفته تا هیأت های انتخاب و داوری باعث می شود تا سلیقه ها در جشنواره تغییر کند و فیلم های نابی هم در این وسط گم شوند! این اتفاقی است که در جشنواره های معتبر جهانی هم اگر سیاست باثباتی نداشته باشند رخ خواهد داد.

🔻این سینماگر در پایان این گفتگو افزود: در هر صورت جشنواره فیلم فجر مهمترین رویداد سینمایی کشور است؛ جشنواره ای ملی و برای یکایک مردم ایران است و همه اهالی سینما باید از این رویداد حتی اگر دچار دلخوری و دلزدگی هم شده اند حمایت کنند.

******
پایگاه خبری تحلیلی هفت سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *