مدارک جعلی سلبریتی ها روی میز بازپرس مشهدی

🔴مدارک جعلی سلبریتی ها روی میز بازپرس مشهدی

🔵با دستگیری سه تیم حرفه ای صدور مدارک علمی بی هویت در مشهد،نوشهر و اصفهان، از میان مستندات توقیفی تعداد زیادی مدارک نامعتبر علمی معادل سازی شده در سطوح بالا کشف و مشخص شد برخی بازیگران سینما و تلوزیون، برای کسب اعتبار در جامعه مدارک غیر قانونی و نامعتبر خریده و از آن بهره برده اند.

🔵اوایل مهر ماه بود که باشکایت شکایت هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی خراسان رضوی در دادسرای فضای مجازی مشهد، پرونده تبلیغات گسترده فروش مدارک علمی داخلی و خارجی روی میز بازپرس امیر حسین جوانبخت، شعبه ۷۵۱ دادسرای ناحیه ۷ مشهد قرار گرفت.

🔵در اولین گام از ماجرای فروش مدارک علمی معادل که دامنه آن در سراسر کشور گسترده و ریشه های تخلف مذکور عمیق و قطور شده بود،کارشناس مســئول هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی خراسان رضوی در تشریح موضوع گفت: برخــی از فروشندگان مدارک علمی نامعتبر با عناوین مختلفــی مانند مراکز آموزش عالی آزاد و… شــروع به فریب مــردم می کنند. آن ها حتی مدارک دانشــگاهی داخلی و یــا خارجی را هم جعــل و به فروش می رسانند. وی ادامه داد: برخی هم در تبلیغات شان مدعی اعطای مدرک پروفسوری از آکادمی های بین المللی بودند.
در ادامه روند رسیدگی به مستندات ارائه شده و با تیزبینی مقام قضایی همه چیز لو رفت و سه عامل فروش مدارک عملی نامعتبر در سطوح پروفسری، دکتری، کارشناسی ارشدو ….در مشهد توسط کارشناسان پلیس فتای استان شناسایی و دستگیر شدند.
بادستگیری آنها و جمع آوری سیستم های رایانه ای و … مشخص شد، مدرک فروشان فقط باثبت یک شرکت ساده در اداره ثبت شرکت ها با عناوین وسوسه انگیز، اقدامات غیر قانونی خود را کلید زده بودند.
بنابر این گزارش، مقام قضایی با توجه به اهمیت ماجرا و با تعیین وقت ویژه ای برای رسیدگی به پرونده و تشکیل تیم کارشناسی متشکل از پلیس فتا، هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی خراسان رضوی و …، به دقت تمامی زوایای اقدامات مجرمانه متهمان را بررسی کرده و در پی آن مشخص شد که آنها به صورت گسترده ای اقدام به فروش مدارک نامعتبر علمی کرده و در ازای فروش مدرک کاردانی یک میلیون و ۵۰۰ ،لیســانس ۲ میلیون و ۵۰۰ و فوق لیسانس۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان از متقاضیان دریافت می کرده اند. در این میان حتی برخی از مراکز پا را فراتر از این موضوعات گذاشته و مدعی فروش مدرک صلح نوبل هم بودند!
وقتی نحوه ارتباط گیری متهمان با دیگر جاعلان مدارک به دقت مورد تحقیق قرار گرفت نمایان شد آنها با جوان ۲۷ ساله ای در نوشهر و پدر و پسری در اصفهان در ارتباط هستند.
تحقیقات روی سرنخ های جدید متمرکز و مشخص شد که جوان نوشهری به صورت گسترده ای در زمینه صدور و فروش مدارک نامعتبر فعال و برای تعداد زیادی مدرک جعلی صادرکرده که در میان آنها اسامی افراد معتبر نیز به چشم می خورد.

🔵با توجه به اینکه امکان داشت هر لحظه موضوع ورود دستگاه قضایی به موضوع فروش مدارک به گوش متخلفان برسد و ادله جرم نابود شود، دستور دستگیری هر سه متهم صادر و در اختیار ماموران پلیس فتای استان خراسان رضوی قرار گرفت. برهمین اساس سرهنگ جواد حهانشیری رئیس پلیس فتای استان تیم عملیات ویژه فتای استان را مامور دستگیری متهمان نوشهری و اصفهانی کرد.
در ادامه ماموران طی یک عملیات پلیسی هر سه متهم را دستگیر و پس از توقیف مدارک و مستندات جرم آنها را به مشهد منتقل کردند. همزمان با انتقال متهم نوشهری به مشهد، حمایت های گسترده ای از سوی برخی افراد صاحب قدرت از وی صورت گرفت تا مسیر پرونده عوض شود، اما این اقدامات هیچ سودی نداشت چرا که دستگاه قضایی پی برده بود پشت پرده فشارها رازی نهفته است.
بر همین اساس هرسه متهم در یک روز پای میز عدالت نشستند تا پاسخگوی اتهامات وارده باشند. در حین روند رسیدگی به پرونده متهم نوشهری، وی اعترافات تکان دهنده ای داشت و مدعی شد که با فردی در وزارت علوم ارتباط دارد که به او پیشــنهاد کرده است تا در قبال پرداخت ۵ میلیون به صورت ماهیانه، راه فعالیت وی را هموار خواهدکرد! همچنین متهم اظهار داشت: من با دانشگاه آزاد قرارداد همکاری داشــتم و بر همین اساس دوره های مختلف را برگزار می کردم و بــرای هر دوره بین پانصد تا یک میلیون تومان هزینه می گرفتم!
در این ادامه پدر و پسر جاعل هم مورد بازجویی قرار گرفتند و مشخص شد آنها هم به صورت گسترده اقدام به صدور مدارک علمی نامعتبر کرده اند. حتی آنها امضای یکی از مسئولان وزارت خانه ای را که بازنشسته شده بود را پای مدارک درج می کردند و درقبال دریافت پول، فقط بایک پرینتر رنگی درخانه مدرک جعل و فروخته اند!
*خدمات ویژه به سلبریتی ها!
این ها تمامی حقیقت ماجرا نبود و زمانی از عمق تخلفات یکی از متهمان پرده برداشته شد که تیم های کارشناسی در بررسی یکی از اسناد متعلق به متهم نوشهری، با اسامی بازیگران مشهور و افراد چهره و مطرح رو به رو شدند. بر همین اساس بود که موضوع به مقام قضایی منعکس و در پی آن تحقیقات گسترده تری در این باره صورت گرفت. پس از آن بود که مشخص شد برخی از سلبریتی ها هم در ازای پرداخت پول، یک شبه مدرک معادل دکتری گرفته اند!
🔵 مدارک استخراج شده از سیتم های رایانه ای و اسناد فیزیکی نشان از آن بود که به جز بازیگران شناخته شده ای که در درشته های کارگردانی و بازیگری مدارک نامعتبر دکتری از فرد مختلف اخذ کرده اند، یکی از فوتبالیست های مشهور دررشته تربیت بدنی، گرایش مدیریت ورزشی مدرک معادل کارشناسی ارشد و برخی از خوانندگان هم در رشته موسیقی با گرایش آواز و آهنگ سازی مدرک نامعتبر دکتری دریافت کرده اند.
بررسی مدارک کشف شده نشان می داد فرد متخلف دست و دلباز بوده و در هیچ یک از مدارک صادر شده معدل زیر ۵۰/۱۸ درج نمی کرده است!
از سوی اسناد دیگری روی میز بازپرس شعبه ۷۵۱ دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم فضای مجازی مشهد قرار گرفت که گویای این واقعیت بود که برخی از مدیران دستگاه های مختلف دولتی و خصوصی هم از مدارک مذکور بی نصیب نمانده اند.
در همین رابطه هفته گذشته از سوی مقام قضایی دستوری صادر و تعدادی از آنها به دادسرا احضار و به آنها مهلت داده شد تا تاریخ دو شنبه ۳ دی ماه به دادسرا مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *