یادداشتی بر فیلم “در جستجوی فریده” ساخته آزاده موسوی و کوروش عطائی به بهانه اکران در گروه هنر و تجربه

یادداشتی بر فیلم “در جستجوی فریده” ساخته آزاده موسوی و کوروش عطائی به بهانه اکران در گروه هنر و تجربه

“معمای هویت”

✅هویت فردی مهمترین بخش زندگی شخصی هر انسانی است و این حق طبیعی انسانهاست که همچنان که در جستجوی خوشبختی هستند در جستجوی هویت گمشده خود هم باشند.
در جستجوی فریده یک فیلم مستند خوش ساخت است که خط قصه دراماتیکی دارد که به خوبی به آن پرداخته شده است.
در این فیلم شخصیت فریده به دنبال ریشه های هویتی خودش است و به خوبی می توان با او همزادپنداری کرد،با خنده هایش خندید و با گریه هایش گریست.
فریده دختری است که بعد از چهل سال به زادگاهش در مشهد برمیگرد و با سه خانواده روبرو می شود که هر کدام مدعی هستند که فریده دختر آنهاست.
از ابتدای ورود فریده به مشهد شاهد فضا سازی بسیار خوبی هستیم و فرهنگ،سنت ها و هویت شهر مشهد در برخورد این سه خانواده با فریده کاملا هویدا است.نکته مهم و جالب این است که هر سه خانواده سنتی و از طبقه فرودست جامعه هستند و این کاملا در تضاد با شرایط زندگی اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی فریده در آمستردام است.در مواجهه با این تضاد فریده با هر سه خانواده رابطه گرم و صمیمی جدا از اینکه چه کسی واقعا خانواده واقعی اوست،برقرار می کند.هر سه خانواده هم به چشم یک فرشته به او نگاه می کنند.
فریده جدا از اینکه به دنبال هویت گمشده اش می گردد و خانواده اش را پیدا کند یا نکند،احساس تعلق و یافتن ریشه هایش او را دلگرم کرده و در انتهای فیلم شاهد هستیم که او دیگر آن آدم تنها و غمگین ابتدای فیلم نیست.

▪مصطفی تجلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *