واکنش سیدصادق موسوی به نامه فیلمسازان به وزیر ارشاد

واکنش سیدصادق موسوی به نامه فیلمسازان به وزیر ارشاد:
شورای نظارت قانونی عمل کرده است
پس از بازبینی ۳فیلم مجوز نمایش را دریافت کردند. امیدواریم تا پایان هفته بتوانیم برای تعداد دیگری از فیلم ها هم پروانه نمایش اخذ کنیم.

روز گذشته انتشار فهرست فیلم‌های داستانی راه‌یافته به سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و حرف‌وحدیث‌ها درباره حذف برخی فیلم‌های انتخاب شده از سوی هیات انتخاب توسط شورای ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، بازتاب‌های بسیاری در محافل سینمایی و رسانه‌ای به همراه داشت.

بیش از ۲۰۰ سینماگر نامه‌ای سرگشاده خطاب به سیدعباس صالحی وزیر ارشاد امضا کرده‌اند که در بین آنها مدیران سینمایی و فیلمسازانی از سینمای بلند داستانی که سابقه فعالیت در سینمای کوتاه را داشته‌اند نیز حضور دارند.

سید صادق موسوی؛ دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران درنشست خبری این جشنواره که صبح روز دوشنبه برگزارشد، در ارتباط با انتشار این نامه مبنی بر انتخاب فیلم ها توسط هیئت انتخاب و رد این آثار توسط شورای نظارت یابی ارشاد و دلایل رخ دادن این اتفاق گفت: زمانی من مدیرکل نمایش خانگی، مستند و فیلم کوتاه بودم و همان زمان نیز جشنواره فیلم کوتاه به دبیری آقای حبیب ایل بیگی و آقای فرخنده کیش برگزار می‌شد، من در آن دوره به عنوان مدیر کل به آقای فرخنده کیش نامه می زدم که با مسئولیت خود می توانید فیلم را پخش کنید، علت آن هم این بود که تعداد زیای فیلم به دفتر جشنواره می‌رسید و شورا نمی‌تواست همه کارها را ببیند. کاری که ما می‌کردیم قانونی نبود و نشات گرفته از اعتماد مدیران مختلف سازمان بود.

وی در ادامه افزود: قانون گذار هیچ زمان چنین اجازه‌ای نمی‌دهد که شورای نظارت و ارزشیابی وظیفه حاکمیت خود را به یک جشنواره واگذار کند و ما هیچ زمانی چنین کاری را برای هیچ جشنواره‌ای غیر دولتی و دولتی دیگری هم نمی‌کردیم و این امتیاز مختص جشنواره های سازمان سینمایی بود. از سال گذشته تاکید بر قانون در دستور کار جشنواره قرار گرفت و در متن قانون که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است آمده است که هر اکران و هرپخشی حتی یک نوبت، باید پروانه نمایش خود را اخد کند. به دلیل تاکید بر این قانون تمام فیلم هایی که انتخاب شده بود برای شورا فرستاده شد و تعدادی از این فیلم ها موفق به اخذ پروانه نمایش نشدند.

موسوی به انتخاب ۳فیلم پس از بازبینی مجدد در شورا اشاره کرد و گفت: ما می توانستیم عافیت طلبی کنیم و به جای ارسال ۱۲۰فیلم کوتاه، ۴۰فیلم درجه یک را انتخاب کرده و بفرستیم ولی لطمه زیادی به بقیه فیلمسازان کوتاه زده می‌شد، شکل دیگر هم این بود که به عنوان دبیر در جلسات هیئت انتخاب حضور پیدا می‌کردم و در فیلم‌ها دخالت محتوایی داشتم و شکل سوم هم احترام به رای هیئت انتخاب بود و من راه سوم را انتخاب کردم و هیچ توصیه‌ای برای انتخاب فیلمی برای حضور در جشنواره نکردم. بیشتر از ۲۵۰ فیلم به شورای نظارت رفت که از بین آن ها ۱۷فیلم در مرحله اول نتوانستند مجوزنمایش بگیرند که بعضی از آن ها نیاز به اصلاحات دارد ولی سخیف نیستند. شورای سیاستگذاری مجدد تشکیل جلسه داد و از شورای پروانه نمایش تقاضای بازبینی این ۱۷فیلم را کردیم و پس از بازبینی ۳فیلم مجوز نمایش را دریافت کردند. امیدواریم تا پایان هفته بتوانیم برای تعداد دیگری از فیلم ها هم پروانه نمایش اخذ کنیم. این روال قانونی بوده و همیشه هم وجود داشته است ولی این اطلاع رسانی به شکل گسترده وجود نداشت.

وی در خصوص برگزاری جشنواره های دیگر فیلم کوتاه توضیح داد:جشنواره های دیگر فیلم کوتاه در تهران برگزار می شود و امیدواریم فیلم هایی که نتوانستند در این جشنواره حضور داشته باشند با اندکی اصلاحات در جشنواره های دیگر حضور داشت باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *