جدال لفظی علیرضا رئیسیان و سازمان اوج بر سر تولید یک فیلم

چند روز پیش سازمان «اوج» از ساخت فیلمی بر اساس کتاب «آن بیست و سه نفر» خبر داد. پس از اعلام این خبر علیرضا رئیسیان کارگردان سینما اعلام کرد حق امتیاز تصویری مجموعه مستند «گروه ۲۳ نفر» متعلق به اوست و هرگونه استفاده از آن بدون اجازه‌اش غیرقانونی و غیراخلاقی است. اما روابط عمومی سازمان اوج به تندی پاسخ علیرضا رئیسیان را داد.

سازمان هنری رسانه‌ای اوج دو روز پیش از ساخت فیلم سینمایی «بیست‌وسه نفر» به کارگردانی مهدی جعفری و تهیه‌کنندگی مجتبی فرآورده خبر داد. جعفری یک دهه قبل مستند «۲۳ نفر و آن یک نفر» را با تهیه‌کنندگی علیرضا رئیسیان ساخته است. رئیسیان به انتشار این خبر واکنش نشان داد و تأکید کرد امتیاز این مستند متعلق به شخص اوست و اجازه نخواهد داد کسی بدون مجوزش از روی آن اثری تصویری تولید کند.

او همچنین گفته که چند سال قبل حوزه هنری قصد داشت درباره همین مجموعه فیلمی بسازد که با شکایت او به وزارت ارشاد، جلوی ساخت آن گرفته شد.

اما محمد ذوقی مدیر روابط عمومی سازمان اوج در این باره به فارس گفت: «باید به چند نکته دقت کرد، نخست اینکه از کی در سینما یا تلویزیون ما مالکیت روی سوژه وجود دارد؟ یعنی بر اساس کدام قانون می‌توان ادعا کرد که چون تلویزیون مثلاً درباره مختار و ابن‌سینا اثر تولید کرده است، پس دیگر کسی نمی‌تواند در سینما سراغ آن اثر برود!»

او افزود: «آقای رئیسیان یک کار مستند انجام داده که پخش شده است. حال چون ایشان چنین کاری تولید کرده‌اند، معنی‌اش این است که دیگر نمی‌توان درباره آن اثر سینمایی تولید کرد؟! اینکه چندین اثر درباره منافقین داریم، آیا نمی‌توان دیگر درباره منافقین اثر تولید کرد؟ آقای رئیسیان وقتی اجازه اعتراض دارد که فیلمنامه برای ایشان باشد و بگوید از روی فیلمنامه من اثر را می‌سازند. ایشان اگر مجوز سینمایی دارند، منتشر کنند! جدای از اینکه به فرض هم بروند مجوز بگیرند، آیا چند نفر نمی‌توانند درباره یک سوژه اثر بسازند؟»

مدیر روابط عمومی اوج ضمن تکذیب تماس سازمان متبوعش با علیرضا رئیسیان گفت: «دقیقاً برعکس این است. ما داشتیم یک اثری را تولید می‌کردیم که ایشان با واسطه به ما پیام دادند ـ که فایل صوتی‌شان موجود است و اگر علاقه دارند آن را منتشر می‌کنیم ـ مبنی بر اینکه اگر می‌خواهید این اثر را بسازید، حقوق تصویری‌اش را از بنده بخرید!»

او همچنین رئسیرئی را متهم کرد که می‌خواهد از این راه درآمدزایی کند: «عرضم به آقای رئیسیان این است؛ درست است که کشور با بحران بیکاری روبه‌روست و اوج الحمدلله در کل توانسته در حوزه سینما موفق باشد و خیلی‌ها می‌خواهند با آن فیلم بسازند، اما این راه مناسبی برای درآمدزایی نیست که چیزی را که در آن حق نداری، برای خودت حق قائل شوی و بگویی به من پول بدهید!»

۹۴۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *